Webkinz-Romania.ForumGratuit.Ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Concursul de marti #1

In jos

      Concursul de marti #1 Empty Re: Concursul de marti #1

Mesaj  sely01 Joi Feb 16, 2012 4:34 am


Dilema Petrecerii de Anul Nou

Iata a sosit si iarna in Webkinz World.Parfumul dulce de iarna se imprasitie prin tot orasul Kinzville.
E foarte frumos in acest anotimp,caci la fiecare Revelion PJ da o mare petrecere pentru toti din WW.Aici se distreaza intreaga noapte, uneori petrecand si pana in zorii zilei.
Anul acesta va fi ceva cu totul special.PJ se gandeste ca ar putea sa invite o trupa de dans si trupa KinzvilleRock , cea mai cunoscuta trupa din Kinzville.``Dar cine oare va avea timp sa se ocupe de toate,se gandi ea``.Dupa inca ceva timp de cumpatat s-a si ivit o idee:``Imi voi suna o prietena si o voi ruga daca ma poate ajuta…``
Rasfoind agenda de telefon,gasi webkinzul potrivit…Nu era cunoscuta,dar avea stil.Era catelusa Amy,cea care a castigat un concurs rapid de frumusete,dar lui PJ i-a placut de fiecare data cum s-a imbracat.
-Alo?!Amy?!Sunt eu, PJ…Te sun in legatura cu petrecerea de Revelion.
-Da,ce s-a intamplat,nu o mai organizezi?
-O,ba da,dar…Am nevoie de ajutorul tau…Ma gandeam sa invit trupa KinzvilleRock si nu ma pot descurca singura cu toate lucrurile…Deci…ma ajuti?
Amy era foarte entuziasmata pentru ca i-a fost oferita sansa de a o ajuta pe PJ,idolul ei!
-Cu cea mai mare placere!Imi poti trimite o lista cu lucrurile ce le avem de facut si cu numerele de contact?A,da,era sa uit!Sa scrii in dreptul fiecarui lucru de pe lista numele careia trebuie sa il faca…
-Pe langa stil,tu esti si foarte organizata…
-Multumesc tare mult!Ma bucur mult ca tu, PJ, ma crezi stilata si organizata!Inchid,nu uita,mi le poti trimite acum?
-Da sigur,imediat!Pupici!
-Pupici!
Imediat ce fetele au terminat convorbirea,PJ i-a trimis lui Amy lista…Aveau cam multe de facut,asa ca nu mai era timp de stat pe ganduri.PJ lasase pe Amy partea cu mancarea si distractiile,in timp ce ea se ocupa cu hainele si ornamentele.
Imbracandu-se frumos,fetele au luat listele si au plecat la cumparaturi.Urama sa fie o zi lunga si obositoare,dar si una cu multe peripetii.
Amy a chemat un taxi,dar nu inaite de a se asigura ca si-a luat cu ea cardul pe care stransese KC in ultimul an.Cu cati KC avea acolo,putea cumpara tot Webkinz Wordul!
-Deci:am verificat daca am cardul,am pudra,am rimelul,am oja si am si rujul!Nimic nu imi mai poate sta acum in cale!
-Unde va duc,domnisoara?
-La W-shop,va rog frumos!
Dupa cateva minute petrecute in masina,Amy a si ajuns.
-Cat costa?
-50 KC,domnisoara!
-Pastreaza restul!Amy ia dat 100KC pentru ca doar atat avea schimbat.
Dandu-se jos din taxi,si-a pus ochelarii de soare si a intart in Mall cu mare incredere de sine.``Deci…eu ma ocup cu mancarea si…cu…distractiile…Sa mergem la raionul cu mancare...``
Indreptandu-se catre raion,se gandea ce sa ia…``Pot lua fructe sa fie pe masa…multe fructe…Dar daca nu le plac fructele invitatilor?Sigur ca le plac!Daca raman,asta e!Pot lua si inghetata de capsune…dar stai,eu urasc capsunele!Poate altora le plac!Dar pot lua...Ah pe cine pacalesc!?Am nevoie de o carte de bucate!``
Zis si facut!Amy a luat o carte de bucate,dar mai avea si mancare de cumparat…Tot nu cumparase nimic…Plimbandu-se si citind prin Mall,din neatentie dadu peste PJ.
-Scuze,PJ!Eram ocupata cu cititul…Am cumparat o carte de bucate si citeam la meniuri de Revelion…Hey,cum merge cu hainele si decoratiunile?
-Hainele sunt gata,dupa decoratiuni sunt acum!Iti urez bafta!
``Da,am nevoie,isi spunea Amy in gand.``Se despartira si fiecare o lua pe drumul ei ,Amy tot cu sufletul indoit.
Pana la urma se hotari sa gateasca retete din acea carte…Cu pixul bifa tot ce voia sapregateasca.
``Deci pe masa la inceput va fi un platou cu fructe,suc,pahare,sare,piper,solnita,servetele si paie!La felul I voi gati somon file la gratar cu sos de branza iar pentru cei ce nu indragesc somonul voi pregati paste cu ton,o delicatesa culinara,chiar daca mie nu-mi plac!Pentru felul principal pregatesc o salata orientala dar si de data asta pentru cei ce nu adora salatele va fi pe masa o rulada cu legume,asortata cu un dressing vienez.Pentru felul al II-lea ma gandesc la un sosulet cu aripioare si pulpe de pui,dar cei ce nu sunt de acord cu sosurile vor putea manca curcan la cuptor asortat cu sos tatiki,daca vor.Pentru desert voi pregati un tort pe nume Morcoveata si 2 prajituri:Alba-ca-Zapada si Miresme de Iarna.Chiar daca e iarna,invitatii se vor putea infrupta si din inghetata facuta de mine,numita Fulg de capsune.Acum ca am scris pe o coala meniul,sa mergem sa cumparam papica!``isi spunea Amy in gand.
Se uita atent la fiecare fruct,leguma si spunea:``Asta arata bine,il iau!Am nevoie de…``Asa continuau cumparaturile pentru cateva ore.
In sfarsit,Amy a terminat cu cumparaturile!
-Cat costa?o intreba ea pe Cowy,doamna de la casa.
-Sa vedem…o,destul de mult!30 000 de KC poti plati?
-Sigur ca pot!Pe card am 100 000 de KC!Pot plati cu cardul,nu?
-Sigur ca poti,introdu aici codul tau Webkinz,apoi apasa pe butonul verde!
Amy a urmat instructiunile si a platit cei 30 000 de KinzCash.
Cred ca a fost foarte obositor pentru ea!Partea mai grea incepea acum,caci trebuia sa gateasca…Incarcata cu cateva plase grele,a chemat un Taxi:
-Pe strada Webkinz Fericit,va rog,domnule taximetrist!
-Imediat,domnisoara!
Amy si-a adus aminte ca trebuia sa se ocupe si cu distractiile!``O sa ii sun pe cei de la KinzvilleRock,apoi trupa de dans DancingStars!Dupa aceea o sa ma reintorc la W-shop sa mai iau ceva…Piscina,jocuri…Pfiu,multe mai am de luat!``
-Alo?!Buna ziua,managerul trupei KinzvilleRock?
-Da,cu cine am onoarea la telefon?
-Eu sunt Amy,prietena lui PJ!Ma scuzati de deranj,eu si PJ organizam o petrecere de revelion si am dori ca trupa KinzvilleRock sa cante!Se poate?
-Sunt ocupati,dar pentru PJ vor veni cu siguranta!Intre ce ore?
-Pai…sa vina pe la ora 20:00PM, ora Webkinz!Vor pleca dimineata,la ora 7:00AM, ora Webkinz!
-Este perfect!Acum sa discutam despre KC!Pentru cat canta ar tebui 20 000KC!Este prea mult?
-Nu, este perfect!Le voi da banii cash dupa petrecere!Multumesc mult,o zi buna va doresc!spuse Amy incantata
-Si eu la fel!
Cat a durat convorbirea telefonica,Amy a si ajuns acasa.
- 50 KC!
- Poftiti,la revedere!
- La revedere,o zi buna!
Amy cobori din masina,incarcata cu multe plase.Acum obiectivul ei era bucataria!
Si-a luat un sort,bonetuta de bucatar si a inceput sa gateasca!Prima data a aranjat masa,dar nu stia daca petrecerea se organizeaza la ea acasa sau la PJ.
-Alo?!PJ?Eu sunt,Amy unde se tine petrecerea?
-Eu ma gandeam la tine,caci la mine s-a organizat in fiecare an!
-Perfect!Deci voi redecora sau las asa cum e casa?
-Las-o asa,am fost la tine in vizita si era perfecta!Pa-pa!Pupici!
-Ciao!Pupici!
Amy s-a reintors la gatit…Pregatind toate ingredientele,se gandi ca ar terbui sa aranjeze masa.Amy avea o camera de 10 patratele pe 10 nemobilata.Avea si mobilier adecvat petrecerii, pe stoc.
A aranjat toata camera perfect,iar in mijloc a pus o masa lunga,cu multe scaune.A aranjat si masa,punand pe ea tot ce trebuia,asigurandu-se ca nu a uitat nimic.
S-a intors la bucatarie…``Pentru somon am nevoie de …somnon…pentru desert am nevoie de…``si asa a continuat toata treaba in bucatarie.
-Amy,eu voi pleca 2 zile in excursie,asa ca nu vom face impreuna Revelionul!Voi muta frigiderele din bucatarie in Bucatarie 2,acolo unde avem numai frigidere,OK?spuse Kimy,sora gorila a lui Amy
-OK,dar nu fa zgomot!
Amy era prinsa cu gatitul,asa ca nu a prea inteles ce se petrecea.
In sfarsit,Amy terminase pregatirile.Si-a adus aminte ca frigiderele fusesera mutate,asa ca a pus mancarea la rece.
``Trebuie sa-i sun pe cei de la DancingStars.``
-Alo,buna ziua,trupa de dans DancingStars?Ma numesc Amy si ma intrebam daca puteti dansa la o petrecere de Revelion de la orele 20:00PM, pana la 7:00AM, orele Webkinz Wordului.
-Sigur!Contra sumei de 10 000 de KC!
-Perfect!O zi buna!
Amy lasa receptorul jos,apoi s-a dus sa se culce,caci era destul de tarziu.Maine avea sa fie Petrecerea de Revelion ,trebuia sa fie in forma maxima.
A doua zi,dis-de-dimineata,PJ a venit la Amy.S-au dus la coafor,au mai facut curat si iata ca a sosit si timpul petrecerii.
Trupele sosisera,iar noaptea ce se anunta avea sa fie de neuitat!
Cam pe la orele 22:00PM,masa trebuia sa fie pusa.Felul I, desigur!Dar, o problema aparuse!
-PJ,nu mai stiu unde am pus mancarea…!
-Cum nu,Amy?
-Nu-mi aduc aminte!Amy uitase ca frigiderele au fost mutate in Bucataria 2.Trebuie sa anuntam invitatii…spuse Amy dezamagita.
Ea urca pe scena,lua microfonul si spuse:
-Proda,27575!?Dragi invitati , ne pare rau,dar din cauza unor probleme tehnice vom intarzia putin cu mancarea.
-Noi vrem mancare!Noi vrem mancare!Mancare!Mancare!Mancare!
-Veti manca,dar putin mai tarziu!
Amy a coborat de pe scena iar trupele au inceput din nou sa cante si sa danseze.
PJ si Amy se gandeau cum de disparuse mancarea,iar Amy si-a adus aminte:
-Kimy!Kimy a mutat frigiderele in Bucataria 2!Acolo trebuie sa fie si mancarea!
Ambele cateluse au mers in cealalta bucatarie,gasind toate bunatatile pregatite pentru invitati.
Luminile s-au stins si mancarea a sosit!Erau delicatese culinare!Invitatii au mancat fiecare fel,cum se spune:au ras tot ce era in farfurie!
Luandu-se cu vorba,cu petrecutul,Anul Nou batea la geam…Au deschis toti fereastra,s-au adunat si au privit ultimul foc de artificii din anul 2011.
-10…9…8…7…6…5…4…3…2…1...0!La multi ani,2012!La multi ani, Webkinz World!
Au petrecut pana dimineata,in zorii zilei,iar la plecare toti au marturisit ca a fost cel mai frumos Revelion de pana acum,ca nu il vor uita foarte usor si ca anul ce va urma se dovedea a fi unul bun,unul foarte bun!
-Ei bine,Amy,am reusit sa facem aceasta petrecere,cu un mic hop,dar a iesit super-bine!marturisi PJ foarte incantata de munca lor.
-Da,ai dreptate!A meritat efortul,a meritat cat de mult suflet am pus pentru aceasta petrecere,si…uite,am reusit sa-i dam pe spate pe invitati!Cum spun eu:``Daca vrei sa-ti iasa ceva ca la carte,daca doresti sa impresionezi,pune suflet si vei fi multumit de ceea ce va iesi!``

sely01
Big Boss
Big Boss

Mesaje : 6
Kinzcash : 10
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum